Miqësoret turke: fiton Luftëtari, ndërsa Flamurtari bie “KO”
Sport /Superliga
5 muaj nga Administrator

Luftëtari fiton miqësoren e parë në Antalya. Skuadra gjirokastrite, mposhti me rezultatin 4-3, skuadrën kazake të Ordabasy-it. Falë një dygolëshi të Kristal Abazajt dhe finalizimeve të Ramadanit dhe Reginaldos, bluzinjtë e Mladen Milinkovic u treguan superiorë ndaj kundërshtarëve nga Kazakistani duke imponuar ritmin e tyre.

Një fitore e rëndësishme kjo për Luftëtarin ndaj një skuadre shumë të fortë, që në sezonin e fundit të kampionatit kazak u pozicionua në vendin e 4-t.

Në minutën e 16-të Luftëtari e pa veten në disavantazh sepse skuadra e Ordabasy-it kaloi në avantazh duke kthyer në gol një 11-metërsh. Por vetëm 4 minuta zgjati epërsia e skuadrës kazake sepse gjirokastritët reaguan me Kristal Abazajn që barazoi rezultatin.

Sulmuesi i talentuar nga Elbasani ishte më i miri në fushë për Luftëtarin në këtë ndeshje duke i dhënë avantazhin bluzinjëve në minutën e 36-të. Me këtë rezultat përfundoi pjesa e parë ndërkohë që kur kishin kaluar 10 minuta nga fillimi i pjesës së dytë mesfushori Behar Ramadani shënoi edhe golin e 3-të nga pika e bardhë e penalltisë.

Pak çaste më vonë ishte radha e skuadrës kazake për të ngushtuar shifrat me Abdulin, përpara se të vinte edhe finalizimi i Reginaldos që shënoi golin e 4-2. Në fund kishte vend edhe për golin e numrit 10 të Ordabasy-it, mesfushorit Ashirbekov që fiksoi rezultatin përfundimtar të këtij takimi në 4-3.

Ndryshe nga Luftëtari, Flamurtari u dorëzua në miqësoren e parë në tokën turke përballë skuadrës tjetër kazake Tobol. Përballë ekipit që e përfundoi kampionatin e fundit në vendin e 7, vlonjatët u mposhtën me rezultatin 2-0.

Flamurtari zhvilloi një pjesë të parë pozitive me trajnerin Mezani që aktivizoi formacionin më të mirë të mundshëm duke hedhur në fushë që nga minuta e parë edhe blerjen e re mbrojtësin Jakovljevic. Në pjesën e dytë Gentian Mezani bëri shumë ndryshime në formacionin dhe Flamurtari pësoi dy gola nga skuadra kazake e Tobol që u shfaq më e freskët fizikisht.

Sport
1 dite
Duka zgjedh trajnerin e ri dhe i vë kusht: Na ço në Botëror!
1 dite
Zhgënjimi i merkatos së kuqe zëvendëson Çani-Manaj te Piza
19 ore
Kur futbollistët shqiptarë preferojnë që t’i kenë emrat grekë… (FOTO)
E njihni Lampis Kiakhs? Po Simos Roumpoulakou? Këta janë emrat që përdorin në faqet zyrtare të tyre në “Facebook” dy mbrojtësit shqiptarë, që në të kaluarën kanë luajtur në Greqi.   Për shumë njer
1 dite
Zyrtarizohet lista e Skënderbeut, gjen “pronar” nr. 10 i Shkëmbit
UEFA ka publikuar sot edhe listën e lojtarëve që ka regjistruar klubi i Skënderbeut për turin e parë të Ligës së Europës, në dy ndeshjet kundër Sant Hulia të Andorrës.   Sigurisht që në këtë listë i