Miqësoret turke: fiton Luftëtari, ndërsa Flamurtari bie “KO”
Sport /Superliga
9 muaj nga Administrator

Luftëtari fiton miqësoren e parë në Antalya. Skuadra gjirokastrite, mposhti me rezultatin 4-3, skuadrën kazake të Ordabasy-it. Falë një dygolëshi të Kristal Abazajt dhe finalizimeve të Ramadanit dhe Reginaldos, bluzinjtë e Mladen Milinkovic u treguan superiorë ndaj kundërshtarëve nga Kazakistani duke imponuar ritmin e tyre.

Një fitore e rëndësishme kjo për Luftëtarin ndaj një skuadre shumë të fortë, që në sezonin e fundit të kampionatit kazak u pozicionua në vendin e 4-t.

Në minutën e 16-të Luftëtari e pa veten në disavantazh sepse skuadra e Ordabasy-it kaloi në avantazh duke kthyer në gol një 11-metërsh. Por vetëm 4 minuta zgjati epërsia e skuadrës kazake sepse gjirokastritët reaguan me Kristal Abazajn që barazoi rezultatin.

Sulmuesi i talentuar nga Elbasani ishte më i miri në fushë për Luftëtarin në këtë ndeshje duke i dhënë avantazhin bluzinjëve në minutën e 36-të. Me këtë rezultat përfundoi pjesa e parë ndërkohë që kur kishin kaluar 10 minuta nga fillimi i pjesës së dytë mesfushori Behar Ramadani shënoi edhe golin e 3-të nga pika e bardhë e penalltisë.

Pak çaste më vonë ishte radha e skuadrës kazake për të ngushtuar shifrat me Abdulin, përpara se të vinte edhe finalizimi i Reginaldos që shënoi golin e 4-2. Në fund kishte vend edhe për golin e numrit 10 të Ordabasy-it, mesfushorit Ashirbekov që fiksoi rezultatin përfundimtar të këtij takimi në 4-3.

Ndryshe nga Luftëtari, Flamurtari u dorëzua në miqësoren e parë në tokën turke përballë skuadrës tjetër kazake Tobol. Përballë ekipit që e përfundoi kampionatin e fundit në vendin e 7, vlonjatët u mposhtën me rezultatin 2-0.

Flamurtari zhvilloi një pjesë të parë pozitive me trajnerin Mezani që aktivizoi formacionin më të mirë të mundshëm duke hedhur në fushë që nga minuta e parë edhe blerjen e re mbrojtësin Jakovljevic. Në pjesën e dytë Gentian Mezani bëri shumë ndryshime në formacionin dhe Flamurtari pësoi dy gola nga skuadra kazake e Tobol që u shfaq më e freskët fizikisht.

Sport
2 dite
VIDEO/ Mbrëmja e shqiptarëve, sulmuesi i U-21 i bën gol Olimpiakosit
2 dite
VIDEO Është momenti i artë i Grezdës, gol Dinamo Zagrebit
18 ore
Mamurrasi tërhiqet nga kampionati, Ndreca shkrin ekipin...
Mamurrasi tërhiqet nga kampionati. Pas vetëm dy javësh, presidenti Ded Ndreca ka vendosur të tërheqë përfundimisht skuadrën nga kampionati dhe t’i japë fund me futbollin.   Ky është vendimi surprizë i marrë nga Ndreca, duk
2 dite
Rama premton edhe një stadium të ri brenda 4 viteve
Një tjetër kopleks modern do t’i shtohet kolazhit të stadiumeve të rikonstruktuara apo të ndërtuara në vendin tonë. Bëhet fjalë për stadiumin e qytetit të Vlorës. Premtimin e ka bërë Kryeministri i vendit, Edi Rama, i c
Më te lexuarat
Rrëfimi rrëqethës i Nasri: Futbolli, botë hipokritësh, isha pranë vdekjes...
Deklarata e Jashanicës për Partizanin. Serbët: "provokacija”
2 dite
Flet Strakosha: Dibalës ia prita 11-m me ndihmën e babait dhe Zotit
Heroi i Lacios në sfidën ndaj Juventusit, Thomas Strakosha, foli në një prononcim të shkurtër për “lazionews24” kur tregoi edhe sekretin e pritjes së 11-metërshit. Ja fjalët e gardianit shqiptar:   Strakosha: “Çfa
1 dite
Kategoria II- Grupi B/ Elbasani hap fals në shtëpi, Maliqi fiton në transfertë
Janë luajtur ndeshjet e javës së 3-të në grupin B, në Kategorinë e Dytë. Kryesuesit e Elbasanit u ndalën në një barazim 1-1 në shtëpi përballë Butrintit.   Këlcyra fitoi 2-0 ndaj Delvinës, dhe tashmë kry