Për një orë fitojnë 51 euro, ky është vendi parajsë për punëtorët
Aktualitet /Sociale
2 muaj nga Administrator

Të dhënat për pagat dhe sa është paguar një orë pune tregon hendekun në Bashkimin Evropian (BE).

Kjo mund të shihet në lëvizjen e punës nga disa vende të tjera, përcjell albinfo.ch.

Norvegjia shënon rekord, atje për një orë punëtorët fitojnë 51.2 euro.

Në Rumani, për të njëjtën punë marrin 5 euro, në Lituani 6.8 dhe 7.1 në Letoni, në Hungari dhe Poloni 7.5, respektivisht 8.6 euro.

Në Belgjikë fitohet për një orë 39.1 euro, në Luksemburg 36.2, në Suedi 37.4 euro dhe në Irlandë paguhet 30 euro në orë.

Punëtori në Gjermani merr pesë herë më shumë se punëtori në Kroaci, i cili fiton në 9.6 euro.

Aktualitet
1 dite
Vdiq në ditën e lindjes së tij, përcillet me muzikë shqiptari 16-vjeçar që vdiq në Itali
5 ore
“Po më shkatërrohen të dyja veshkat, më ndihmoni”, Klodiani nga Tirana ka nevojë për ne
18 ore
Hetimet zbulojnë historinë tronditëse: Tutori urdhëronte motrën dhe të dashurën të prostituoheshin. Emri
Detaje shqetësuese kanë dalë në dritë nga hetimi që një ditë më parë ka bërë që të përfundojnë në telashe 11 persona (mes tyre një oficer të burgut të Frosinone-s në Itali), të akuzuar se n&
18 ore
Policia e Tiranës jep alarmin: Kujdes nga këto vajza në internet!
“Burrat shqiptarë shantazhohen për videot intime nga femrat e huaja në Skype”. Ky është shqetësimi që ngre policia e Tiranës. “Raste të çuditshme por reale që ndonjëherë mund të mendohen të papreceptueshm